Consept Yazılım

Tel:+9 0543 314 42 77 E-Posta: info@conseptyazilim.com

WordPress Nedir?

Günümüzde pek çok kişi bir blog sahibi olmak ve istediklerini burada yazmak ister. Bunun için çeşitli yöntemler olmakla beraber, en çok kullanılanlardan biri WordPress’tir. GPL tarafından lisanslı olan, MySQL ve PHP tabanlı olan WordPress, 2001 yılına kadar köklere sahiptir.

WordPress, herhangi bir kullanıcı tarafından kullanılabilen, oldukça pratik bir yapıya sahiptir. Eğer bir kişisel blog yazmak istiyorsanız, sadece dakikalar içerisinde kendinize uygun bir site oluşturabilirsiniz. Açık kaynak kodlu olan WordPress hız, kullanım, kullanıcı tecrübesi ve rahatlığıyla ilk sunulduğu günden bu yana oldukça gelişmiştir.

WordPress Özellikleri Nelerdir?

WordPress, tüm kullanıcılara açık kaynaklı olarak sunulur. Burada sadece üyelik açmak yeterlidir. Ardından wordpress uzantılı sitenizin adını tespit ettikten sonra, istediğiniz gibi değiştirme özgürlüğünüz vardır.

Eğer yazılımdan anlıyorsanız kodlamalara eklemeler yaparak, özelliklerini istediğiniz şekilde değiştirmeniz dolayısıyla mümkündür.  Sayfaları çok hızlı açılan WordPress siteler, yukarıda değindimiz özelliklerin de etkisiyle Google tarafından çok hızlı endekslenir.

Dolayısıyla kaliteli içerikler paylaştığınızda, siteleriniz her zaman daha önde ortaya çıkar. Zira pek çok Google araştırmasında bu konuda yazan bir wordpress tabanlı site varsa, kurumlardan bile önce listelendiği görülür.

Normal sitelerde dosya ve site işleyişi ile ilgili pek çok yorucu iş varken, WordPress tüm hepsini sizin için halleder. Dolayısıyla size yalnızca bloğunuzda kaliteli içerikler paylaşmak kalır.

WordPress Ücretli Midir?

WordPress ücretli midir? Site, tüm internet kullanıcılara ücretsiz şekilde sunulmaktadır.  Ancak bilmeniz gereken, WordPress altında açılan sitelerin, aslında “site” olmadığıdır. Zira kullandığınız domain, WordPress tarafından sunulur. Bu nedenle onların bir “subdomain adresi” olarak hizmet sağlarsınız.

Ancak wordpress.org kullanmak isterseniz, ücret karşılığı verilir. Ücretsiz olan seçenek ise wordpress.com olarak bilinir. Bunların her biri farklı özelliklere hazidir.

WordPress.com Nedir?

WordPress.com, yukarıda değindiğimiz, ücretsiz wordpress uygulamasıdır. Eğer kişisel blog kullanacaksanız, sizin için mükemmel bir seçenektir. Ancak işletmeler için uygun değildir.

WordPress.com, size yalnızca sitenin ilk kısmını oluşturma hakkını tanır. Sonu ise wordpress.com olarak değiştirilmez olarak kalır. Ayrıca size haber verilmeksizin ve izin alınmaksızın reklamlar konabilir. Siteyi sadece kendinizin yönetmesine izin verilmemekte olup; istediğiniz temayı ve eklentiyi yüklemenize de imkân tanınmaz.

Eğer harika bir gezi bloğu oluşturmak istiyorsanız, wordpress.com size bu imkânı vermez. Zira koyabileceğiniz resimler kısıtlıdır.  Bu çerçeveler altında size bir kişisel blog oluşturma hakkı verilir.

Ancak profesyonel amaçlarınız varsa ve bir işletmeyseniz, profesyonel hesaba geçmeniz gerekir. Bunun için ne kadar ödeyeceğiniz de WordPress’in resmi sitesi üzerinde “planlar ve fiyatlandırma” kategorisi altından erişilmektedir.

WordPress.org Nedir?

Günümüzde her firmanın dijitalleşmesi bir gereklilik haline gelmiştir. İnternet sitesi bulunmayan ve e-ticarete atılmayan şirketler, zamanla büyük kayıplara uğramakta ve pek çok kazancı yitirmektedir. Bunun bariz örneklerinden bir tanesi de Covid-19 pandemi sürecinde pek çok firmanın e-ticaret sistemlerine geçişlerini hızlandırmasıdır.

Ancak bir siteyi yönetmek, kontrol etmek, güncel tutmak ve dosyalarıyla ilgilenmek de oldukça yorucudur. Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorsanız ve hepsinin otomatik yapılmasını istiyorsanız, düşük meblağlar karşılığı WordPress.org uzantısı alabilirsiniz. Burada sitenizin uzantısına da sizin karar vermenize izin verilir.

Eğer habersiz ve izinsiz reklam paylaşılmasını istemiyorsanız, sizden gerekli izinler alınmaksızın herhangi bir reklam verilmez.  E-Ticaret sitesi kurmanıza izin veren bu uzantı, sadece size ait bir domain adresi sağlar.

WordPress.org uzantısına istediğiniz kadar resim yükleyebilirsiniz. Ayrıca siteyi yalnızca siz yönetirsiniz. Hangi temayı ve eklentiyi kurmak isterseniz, size geniş bir özgürlük tanınır.