Consept Yazılım

Tel:+9 0543 314 42 77 E-Posta: info@conseptyazilim.com

Stoksuz E Ticaret

Stoksuz E-Ticaret daha çok bilinen ismiyle Dropshipping yöntemi, dijital ortam üzerinden satış yapılmasını amaçlayan ve bunu stok yapmadan sağlayan benzersiz bir uygulamadır. Pek çok avantaj içerdiği gibi bazı durumlarda zorlayıcı özelliği de bulunan bu ticaret yöntemi ile ev ortamında herhangi bir işlem yapmadan kazanç elde etmek mümkün olmaktadır. Pek çok bileşeni olmasına karşın son derece basit bir şekilde yapılması mümkün olan Stoksuz E-Ticaret nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere Stoksuz E-Ticaret en genel herhangi bir stok yapılmadan sadece aracı olarak satış yapılması anlamına gelir. Bunun yanı sıra dijital ortam üzerinden yapıldığı için pek belirleyicisi ve dikkat edilmesi gereken durum bulunmaktadır. En büyük avantajı ise şüphesiz çok az sermaye gerektiriyor olmasından dolayı fazla riskin alınmamasıdır.

Bu kapsamda herhangi bir mekan ya da alan içerisinde bulunmasına da gerek olmayan Stoksuz E-Ticaret günümüzde en çok kullanılan ve tercih edilen popüler dijital elektronik ticaret yöntemleri arasında gelmektedir. Daha az risk içeren yapısının yanı sıra bazı durumlarda başarısız sonuçların elde edilebilmesi de mümkün olan bu ticaret yönteminde en belirleyici unsur girişimcinin çalışma isteği ve arzusudur. Dolayısıyla düzenli ve planlı bir çalışma sistemine sahip olan girişimciler açısından Dropshipping yöntemi başarılı bir ticarete açılan en avantajlı kapıdır. Stoksuz E-Ticaret nedir?

Stoksuz E-Ticaret Nedir?

Asıl adı olan Dropshipping ile daha çok bilinen Stoksuz E-Ticaret, online satış ve ticaret yöntemidir. Stoksuz olarak satışın yapılıyor olmasının avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunuyor olmakla birlikte elektronik ticarete yeni başlayanlar açısından tercih edilmesi son derece makul olan bir yöntemdir. Ürün stoğu yapılmadığından her ne kadar çok fazla risk barındırmıyor gibi olsa da kar marjları son derece düşük olduğundan, kısa vadede yüksek gelir elde edilmesi bu yöntemde beklenmemelidir.

Stoksuz E-Ticaret kapsamında elde tutulan en büyük avantaj belirtilmiş olduğu gibi az risktin oluşmasıdır. Buna karşın

 • Ticaretin yapılacağı alan
 • Müşteri ilişkileri
 • Geri bildirimleri
 • Ürün kalitesi
 • İade ve değişim
 • Kargo ve gönderim seçenekleri
 • Ödeme yöntemleri
 • Tedarikçi firma

Gibi temel bileşenler Stoksuz E-Ticaret yapma konusunda bazı zorlayıcı unsurlardır.

Stoksuz E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Stoksuz E-Ticaret yapmak için temel olarak iki farklı yöntem olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu kapsamda girişimcilerin tercih edebileceği ilk yöntem anlaşmalı üreticiler ve tedarikçiler aracılığıyla satış yapılması olmakla birlikte bir diğer yöntem ise ürünlerin başka platformlar ve satıcılardan temin edilerek satışının yapılmasıdır.

Her iki durumda da yukarıda belirtilen zorlukların yaşanması muhtemel olmakla birlikte temel daha az risk içeren yöntem tedarikçilerden ürünün temin edilerek satış yapılmasıdır. Bu bağlamda süre daha kısa bir zaman dilimi içerisinde kullanıma uygun olmaktadır ve bu sebepten dolayı oluşabilecek olumsuz müşteri geri bildirimlerinin önüne geçmek mümkün olmaktadır. Buna karşın her iki durumda da Stoksuz E-Ticaret diğer tüm ticaret yöntemlerine göre daha az risk içermektedir. 

Stoksuz E-Ticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stoksuz E-Ticaret yaparken dikkat edilmesi gerekenler genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Aracı platformlar üzerinden atış yapılırken dikkat edilmelidir.
 • Hedef kitlesi doğru belirlenmeli ve müşteri memnuniyeti esasıyla çalışılmalıdır.
 • İade ve değişim gibi konularda olabildiğince özgür bir alan açılması gerekmektedir ve bu konuda yaşanabilecek tüm aksaklıklar hakkında müşterilere bilgi verilmelidir.
 • Kargo ve ürün gönderim işlemleri konusunda verilen sürelere gerçekçi olmalıdır.

Stoksuz E-Ticaret yaparken dikkat edilmesi gerekenler genel hatlarıyla bu şekildedir ve başarılı bir ticaret elde edebilmek adına bu unsurlara dikkat etmek son derece önem arz etmektedir.