Consept Yazılım

Tel:+9 0543 314 42 77 E-Posta: info@conseptyazilim.com

SEO Nedir? (SEO Paketleri, SEO Uzmanı)

Rekabetin oldukça arttığı günümüzde, her firma markasını en üst sıraya taşımak ve rakiplerinin üstünde bulunmak ister. Bu nedenle alınan çok sayıda önlem almakla beraber, internet sitelerinde sıralamayı arttırmak için SEO, yani Türkçesi ile anahtar kelime optimizasyonu kullanılır.

Ülkemizde son yıllarda artan bir kavram olan SEO, esas olarak bir sitenin Google veya diğer tarayıcılarda görüntülenme sırasını yükseltmeyi hedefler. Amatörce yapılan bir çalışma olmayıp, tam anlamıyla profesyonel bir hizmettir. Dolayısıyla firmanızı ve markanızı ilerletmek istiyorsanız, aldığınız SEO uzmanı kuruma dikkat etmeniz önerilir.

Bu firmalarda alınan hizmetler, SEO paketleri şeklinde olduğu için ilk olarak hangisinin sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacağını bulmanız gerekir. Eğer markanız güçlüyse, düşük bir SEO çalışması yeterli olmayacağı için, tercihinizi dikkatli yapmanız önerilir.

Site İçi SEO Çalışması Nedir?

Site içi SEO, adından da anlaşılacağı üzere sitenin içerisinde yapılan çalışmaları ele alır. Burada görseller, mevcut metinler, sitenin kod yapısı gibi farklı unsurlar ele alınarak, daha çok kullanıcı dostu bir site meydana getirilir. Bunlar konu başlıkları halinde aşağıda olduğu gibidir.

Görsel İçerik ve Metin Optimizasyonu

SEO uzmanı çalışmalarında metin optimizasyonu yapılırken ilk olarak sitedeki yazılarınız el alınır. Nasıl bir Türkçe kullanıldığı incelenir ve hatalar düzeltilir. Eğer akıcılık yoksa daha rahat ve keyifli okunan metinler meydana getirilir. Ayrıca metinlerde H1-H2-H3 tarzı nitelendirilen başlıklar seçilerek, Google robotlarının metni tanıması sağlanır.

Sonrasında ise teknolojik yazılımlardan yararlanılarak, sitenizde ilgili konularla alakalı anahtar kelimeler bulunarak, uygulanması yapılır. Ancak SEO çalışması yaparken fazla ve rastgele bir kullanım değil; metin içinde doğru ve anlamlı cümleler halinde yazılması gerekir.

Google robotları görselleri de taradığı için, konuyla ilgisine ve kalitesine dikkat etmektedir. Bu kapsamda sitenizde kullandığınız tüm görseller ele alınır ve daha iyileriyle değiştirilir.

Temiz Bir Kod Yapısı

Bir sitenin çalışıyor olması, kodlarının doğru olduğu anlamına gelmez. Zira kodlamada gereksiz satırlar kullanılarak yol uzatılmışsa, bu doğal olarak sitenin yavaş açılmasına sebep verir. Google robotları sitenizin açılma ve yüklenme hızına bakarak, buna göre indeksleme yapar. Eğer girmede zorlanırsa, aldığınız puan düşük olur.

Ayrıca ziyaretçilerin büyük çoğunluğu da bir sitenin açılmasını beklemez. SEO uzmanı kapsamında yapılan çalışmalarda sitenizin kodları incelenerek, gerekli düzeltmeler yapılır.

Kullanıcı Dostu Bir Yapı

Google robotları sitelere aylık gelen trafikleri karşılaştırarak, azalma-artma durumlarını inceler. Eğer siteniz zor bir kullanıma sahipse, ziyaretçileriniz aradığını zor bulayorsa bir zaman sonra bir daha girmemelerine neden olacaktır. Böylece robotlar siteye incelediğinde daha düşük puan verecektir.

Eğer kullanıcıların sitenizde daha fazla vakit geçirmesini istiyorsanız, bunu sağlamanın yolu karmaşık bir yol izlemek değildir. Aksine pratik bir kullanım sunarak, işlerini kolay ve hızlı yapmalarına izin vermektir.

Arama Motoru İçin Etiket Kullanımı

SEO çalışmaları kapsamında etiketler, doğrudan Google tarafından kullanılan robotlara sinyal göndererek, indeksleme için yardımcı olur. Eğer etiketler doğru kullanılmışsa robotlar doğru sinyalleri alacağı için sıralamanızı arttıracaktır. Ancak hatalı etiket kullanılırsa, robot yanlış yönlendirileceği için sıralamanız azalacaktır.

Güncel Bir Site

Sitenizi güncel tutmak ve gerekli bakımlarını yapmak, kullanıcıların ilgisini çekeceği için, Google robotlarının da dikkatinden kaçmayacaktır. Bunun için sitede kullandığınız tüm yazılar, okunaklı bir font ve puntoda seçilmelidir.

Siteniz içerisine eklediğiniz linkler, zamanla kırılabilir. Google robotu açısından bu indekslemede kötü etki oluşturur. Dolayısıyla bunları düzenli aralıklarla kontrol ederek, gerekenleri yenilemeneniz şarttır. Görseller de buna dâhildir. Eğer görseller yüklediğiniz yerden silinmişse, tekrar eklenmelidir.

Metinlerde kullandığınız dil de samimi ve düzgün olup kelime tekrarları bulunmamalıdır. Oluşturduğunuz metinlerde yapmacık bir tavırdan uzak durulmalı ve her zaman güncel içerikler paylaşılmalıdır. Zira uzun süre paylaşım yapılmaması, robotların sitenin kapandığını düşündürebilir.

SEO yapılırken bu konular da ele alınır. Siteniz güncel bir hale getirilerek, kullanıcıların pratik şekilde kullanabileceği ve en iyi verimi alacağı bir yapı meydana getirilir.

Site Dışı Seo Çalışmaları

Site dışı SEO çalışmaları, aynı zamanda backlink adıyla da bilinmektedir ve sitenizin bir başka site tarafından, referans alınmasını kapsar. Bu site bir sosyal medya ağı da olabilir.

SEO Paketleri Nelerdir?

SEO paketleri birbirinden farklı seçeneklerle verilmekle beraber başlangıç, standart ve profesyonel olarak sınıflandırılmaktadır. Her biri farklı fiyatlandırmalara sahip olduğu için bunlardan alacağınız sonuçlar da aynı değildir.

Başlangıç SEO Paketleri

SEO paketleri içerisinde başlangıç seçenek, en düşük özelliklere sahiptir. Eğer iş yeriniz yeni kurulmuşsa, bir tercih olabilir. Rekabet oranı düşük olup, şu gibi özellikler bulundurur:

 1. Backlink analiz çalışmaları
 2. Aylık raporlama
 3. Site içi optimizasyon

Ayrıca bazı başlangıç SEO paketleri anti-SEO özelliğine de sahiptir. Ancak tavsiye edilen, standart paket tercih etmenizdir. Böylece aldığınız hizmet daha ayrıntılı ve size yeterli olacaktır. Eğer kişisel bloglarınız varsa, başlangıç SEO sizin için kâfi olabilir.

Standart SEO Paketleri

Standart SEO paketleri, başlangıç seçeneğine göre daha fazla özellik bulundurur. Dolayısıyla hem başlangıç, hem de sonrası dönem için kullanıma uygundur. Rekabet oranı orta olup, şu gibi özelliklere sahiptir:

 1. İçerik geliştirme
 2. Aylık raporlama
 3. Site içi optimizasyon çalışmaları
 4. Backlink analizleri

Bazı paketlerin içinde anti-SEO mücadele de vardır. Eğer bir işletmeniz varsa, tavsiye edilen standart paket ile başlamanızdır. Ancak bilmeniz gereken, siteniz yükselişe geçtikçe standart paketin de yetersiz geleceğidir.

Bu durumda yeni bir paket almazsanız, siteniz trafik ve sıralama kaybedeceği için yüksek bir verim kaybı yaşanacaktır.

Profesyonel SEO Paketleri

Aynı zamanda kurumsal SEO paketleri olarak da bilinen bu seçenek, kendini büyütmüş iş yerleri için tercih edilir. Daha ayrıntılı ve detaylı hizmet verilerek sadece gelen-giden trafiği ve sıralama değil; aynı zamanda siteden elde ettiğiniz gelirleri de yükseltir. Yüksek bir rekabet oranının bulunduğu bu seçenekte verilen hizmetler şöyledir:

 1. Backlink link inşası
 2. Site içi optimizasyon
 3. Sosyal medya yönetimi
 4. Google ADS desteği
 5. Aylık Raporlama
 6. Backlink analizi
 7. Anti-SEO ile mücadele
 8. İçerik geliştirme

Bu SEO paketi, firmanıza ait sosyal medyayı da ele alarak, markanızla daha uyumlu hale getirmek için çalışmalar yapar. Yeni backlinkler oluşturularak burada düzgün şekilde kullanılır. Böylece sizi takip edenler ve profilinizi ziyaret edenler, doğru bir şekilde size yönlendirilir.

Ayrıca paylaşımlarınız da incelenerek, nasıl bir yapıda olması gerektiği planlanır ve buna uygun bir rota çizilir. Sitenizde mevcut içerikleriniz geliştirilerek, yenileri yazılır. Diğer iki seçenekte de mevcut olan site içi optimizasyon ile yukarıda zikrettiğimiz hizmetler, aynen verilir.

Google ADS kullanıyorsanız, ziyaretçilerinizi rahatsız etmeksizin doğru bir kullanım yapılarak hem siteden aldığınız gelirler arttırılır, hem de kullanıcılar rahatsız edilmemiş olur.

Doalyısıyla SEO uzmanı tarafından gerçekleştirilen bir çalışma gerek kişisel blog, gerekse firma olsun, sitenizi Google sıralamalarda üstlere çıkartır. Burada 7/24 destek olduğu ve aylık vaziyette raporlar sunulduğu için, çalışmadan sonra nelerin değiştiğini aylık takip edebilirsiniz.