Consept Yazılım

Tel:+9 0543 314 42 77 E-Posta: info@conseptyazilim.com

Google Haritalar Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Harita hizmetleri günümüzde en çok kullanılan seçenekler arasındadır. Burada en çok kullanılan uygulama olan Google Haritalar, her akıllı telefona yüklü şekilde geldiği için en çok kullanılan servistir.  Bilgisayar üzerinde de kullanılabilen Google Haritalar, kullanıcılara hem iki nokta arasında daha çok ulaşım sağlamayı, hem de dünyanın farklı yerlerini üç boyutlu şekilde görmeyi sağlamaktadır.

Ücretsiz şekilde kullanılan Google Haritalar üzerine kendi evinizi ya da iş yerinizi eklemek de mümkündür. Bunun için sisteme kayıt olmanız gereklidir. Peki, Google Haritalara nasıl kayıt olunur ve bu uygulamayı nasıl kullanabilirsiniz?

Google Haritalar Nedir?

Google Haritalar bilgisayar ve mobil telefonlar üzerinden kullanılabilen bir navigasyon uygulamasıdır. Eğer bilgisayarınızdan girmek istiyorsanız, Google’a “Google Haritalar” sorgulamasını yazarak, aratmanız yeterlidir.

Bununla beraber uygulama gerek Android, gerekse IOS işletim sistemine sahip cihazlara varsayılan olarak gelmektedir. Cihazınızın uygulamalarını gözden geçirirseniz, anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Haritalar Hangi Avantajları Sağlar?

Google Haritalar telefondan ve bilgisayardan bağlanıldığında birbirinden farklı avantajlara sahiptir. Eğer telefondan girmeye karar verirseniz, bunu wi-fi bağlantısı üzerinden kullanamayacağınızı bilmeniz gerekir.

Zira uygulama, aktif bir internet gerektirdiği için hareket halindeyseniz tek seçeneğiniz hücre verileridir. Böylece uygulama uydu üzerinden harita konum bilgilerini alarak, bulunduğunuz yeri ayrıntıları ile size gösterebilir.

Eğer bir şehre yeni gelmişseniz ve gideceğiniz yerin nerede olduğunu bulamıyorsanız, Google Haritalar size pratik bilgi sunar. Bunun için öncelikle telefonunuzun konumunu açık hale getirmeniz gerekir.

Zira uygulama, telefonunuzun yerini tespit ederek, buna göre size bir rota çizer. Bu rota genellikle birden fazla yola sahip olup, uygulama hangi yolun kaç kilometre olduğunu ve ortalama kaç saatte gideceğinizi gösterir. Ayrıca otobüs, tren ve engelliler için yollar ve bilgiler de mevcut olup, şehrin ulaşımı hakkında size ayrıntılı detaylar verir.

Eğer yanlış yerden dönerseniz, uygulama yeni yolunuzu hesaplayarak, size farklı bir yol gösterir. Dolayısıyla Google Haritalar ile şehri bilmeseniz dahi kaybolmanız imkânsızdır. Uygulamanın tükettiği veri miktarı oldukça az olduğu için size bir yük de oluşturmaz.

Google Haritalar, aynı zamanda bilgisayardan da girilebilir. Uygulamanın web sitesini kullanırken bir üyelik oluşturmanız gerekmez. Burada size sağlanan en büyük avantaj, Google haritaları kullanarak, bir bölgenin haritasını çıkarma fırsatıdır.

Eğer herhangi bir nedenle Türkiye’nin ya da dünyanın herhangi bir bölgenin haritasını çıkarmak istiyorsanız, Google Haritalar size yardımcı olacaktır. Bunun için uygulamayı ihtiyacınız olduğu kadar yakınlaştırıp bir ekran görüntüsünü almanız, ardından da Adobe Photoshop gibi bir fotoğraf düzenleme programına ekleyerek, yapıştırıp, istediğiniz değişiklikleri yapmanız yeterlidir.

Otobüs ile yolculuk yapıyorsanız ve rotayı, kaç saat kaldığını merak ediyorsanız, haritalar ile konumu açtıktan sonra tek yapmanız gereken konum kısmına “konumunuz” seçeneğini girmeniz, hedefe de varacağınız yeri yazmaktır.

Ardından program uydudan gerekli bilgileri temin ederek, tüm hesaplamaları yapacak, hangi ilçe ve illerden geçececeğinizi ve kaç saat sonra varmış olacağınızı size söyler.

Şayet bir firmanız veya iş yeriniz varsa ve profesyonel amaçlarla kullanmak istiyorsanız, adresinizi mutlaka eklemeniz gerekir. Zira size ulaşmak isteyen ancak şehri tanımayan bir kullanıcı, Google Haritalar olmazsa oldukça zorlanacaktır. Adresinizi buraya ekleyerek daha kurumsal bir yapıya sahip olabilir, müşterilerden aldığınız memnuniyeti de en üst seviyeye çıkartabilirsiniz.

Google Haritalar Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Google Haritalar, bir yere giderken size en son ve güncel bilgiyi gösterir. Böylece yolunuzu kaybetmeden erişebilirsiniz.  Ancak burada dikkat etmeniz de gerekir.

Çünkü bir yol kullanıma kapatılmışsa, Google Haritalar onun bir “yol” olması nedeniyle size bunu gösterecektir.  Yol üzerinde bir çalışma varsa yine uygulama size bunu göstermez. Dolayısıyla Google Haritalar kullanımından önce nereye gidedecekseniz, yolların durumunu doğrudan incelemeniz gerekir. Zira uygulamanın amacı size harita ve adresleme hizmeti sunmaktır.

Eğer internetiniz yoksa Google Haritaları kullanma imkânınız yoktur. İnternet olmadan konum açmanız, sadece bulunduğunuz noktayı size gösterecektir. Hareket etmeyeceği için hiçbir faydası da olmayacaktır.

Bu sebeple bir yolculuğa gidiyorsanız ve telefonunuzda paketiniz yoksa veya bitmişse, her ihtimale karşı yenilemeniz tavsiye edilir.

Google Haritalara Nasıl Kayıt Olunur?

Google Haritalara nasıl kayıt olunur? Eğer profesyonel bir kullanım yapmayacaksanız, sisteme kayıt olmanız gerekmez. Zira haritanın ekran görüntüsünü almak, yakınlaştırmak ve navigasyon amaçlı kullanmak ücretsizdir ve kayıt olmanızı talep etmez.

Ancak iş yerinizi Google Haritalar üzerine kaydetmek istiyorsanız, bunun için kaydolmak gereklidir. Eğer Google My Business üzerine, mevcut Gmail hesabınız ile giriş yaparsanız, tüm işlemleri tamamlayabilirsiniz. Sonrasında Google My Business yardımıyla sizi tercih eden tüm müşteriler; adresinizi, telefon bilgilerinizi, iş yerinize ait detayları görebilir.

Bunun için takip etmeniz gereken maddeler şöyledir:

 1. Gmail hesabınıza giriş yapın.
 2. Ardından bu bilgileri kullanarak, Google My Business girişi yapın.
 3. Sayfa dolduktan sonra, iş yeriniz ile alakalı tüm bilgileri yazın. Ne kadar ayrıntı verirseniz, müşterileriniz de o kadar memnun kalacaktır.
 4. Yazdığınız bilgileri doğrulayın. Kullanım şartlarını da onayladıktan sonra, ekranda yazan “devam” adlı tuşa tıklayın.

Bundan sonra ise tek yapmanız gereken şifrenizi beklemektir. Google, size bir doğrulama şifresini, adresinize gönderecektir. Ancak sabırlı olmanız gerekir. Zira bu yaklaşık 2 hafta gibi bir süre alır. Geçerlilik süresi ise 1 aydır.

Dolayısıyla elinize geçer geçmez, hiçbir vakit kaybetmeden kullanmanız elzemdir. Aksi halde tüm işlemleri baştan yaparak, tekrar beklemeniz gerekir. Şayet 1 ay içerisinde herhangi bir şifre almamışsanız, tabii olarak yeni bir parola talebinde bulunmanız gerekir. Ayrıca Google yetkilileri ile iletişime geçerek, bir doğrulama yapmanız da mümkündür.

Bu işlemler yalnızca web uygulaması için geçerli olup, mobil cihazlarda farklıdır. Bunun için şu seçenekleri izlemeniz gerekir:

 1. Google tarafından sunulan My Business uygulamasına girin.
 2. İş yerinizi yönettiğiniz yahut yöneteceğiniz Google hesabını açın.
 3. Menülere giderek, burada göreceğiniz “yeni bir işletme sayfası oluştur” yazısına tıklayın.
 4. Karşınıza çıkan alanda iş yerinize ait bilgileri girerek, bir doğrulama yapın. Kullanım şartlarını da kabul ederek, devam edin.
 5. Son aşamada ise tarafınıza şifre gönderilmesini bekleyin.

Google Haritalara nasıl kayıt olunur? Sorusunu soruyorsanız, bu şekilde bir kayıt olabilirsiniz. Bunun için sizden talep edilen herhangi bir ücretlendirme yoktur.

Google İş Yeri Ekleme

Google Haritalar’a bu şekilde kaydolduktan sonra tek yapmanız gereken, iş yerinizi girmektir. Bu uygulamalar, aynı zamanda ev için de geçerlidir. Bunun için takip etmeniz gereken aşamalar şöyledir:

 1. Google Haritalar’ın bilgisayar sürümünü açarak, ilgili hesabınızda oturum açın.
 2. Alt alta üç çizgi halinde olan butona tıklayarak, “yerler” ve ardından “etiketlenenler” seçeneklerine tıklayın.
 3. Ekleyeceğiniz adresin ev mi yoksa iş mi olduğunu seçin.
 4. İlgili adresi yazdıktan sonra, kaydet butonuna tıklayın.

Eğer sonradan bir adres değişikliği yapmanız gerekmişse, Google Haritalar üzerinden tekrar giriş yaparak,  düzenleme yapacağınız adrese tıklamanız gerekir. Ardından düzenleme butonuna tıklayarak, gerekli değişikleri yaparak, kaydetmek yeterlidir.