Consept Yazılım

Tel:+9 0543 314 42 77 E-Posta: info@conseptyazilim.com

Google Haritalar (Google Maps)

Teknolojinin son imkânlarından bir tanesi olan Google Maps, bilgisayar ve akıllı telefonlar üzerinden kullanılmaktadır. Tüm telefonlara yüklü olarak geldiği için sonradan indirmeniz gerekmez.  Uygulamanın 3D özelliği sayesinde dünyanın herhangi bir yerini üç boyutlu görebilirsiniz.

Eğer bir işyeriniz varsa müşterilerinizin sizi daha kolay bulmalarını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda iki nokta arasındaki en pratik ulaşmak istiyorsanız, gerekli bilgileri doldurmak yeterlidir. Peki, siteyi nasıl kullanabilirsiniz ve hangi avantajlarınız vardır? Google Haritalar olarak da bilinen Maps’i ele aldığımız bu yazımızda, uygulama hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Google Maps Ücretli Mi?

Güncel olarak Google Maps iki amaçla kullanılır. Bunlardan biri kişisel kullanım, diğer ise profesyonel tercihtir. Her ikisi de farklı amaçlara sahip olmakla beraber, ücretsiz olarak sunulur. Eğer uygulamaya kayıt olmayı düşünüyorsanız, bunun için de herhangi bir meblağ talep edilmez.

Uygulamanın içerisinde sunduğu her hizmet de aynı şekilde ücretsizdir ve kullanıma açıktır.

Google Maps’e Neden Kayıt Olunur?

Google Maps’i kullanmak için kayıt gerektirmez. Ancak evinizi ya da iş yerinizi kaydetmek istiyorsanız, Google Maps kayıt olma şarttır. Aksi halde herhangi bir ekleme yapamazsınız.

Google Maps’e Nasıl Kayıt Olunur?

Google Maps kayıt olma için yine Google tarafından sunulan My Business uygulamasına, gmail adresinizle giriş yapmanız gerekir.

Sonrasında size iş yerinizle ile ilgili bazı sorular sorulacaktır. Bunların hepsini doldurarak, firmanız hakkında detaylar vermeniz gerekir. Böylece haritalarda sizi arayan bir müşteriniz, şirketiniz hakkında detayları görerek, buna göre hareket edebilir.

Tüm alanları doldurduktan sonra bilgilerinizin hepsini doğrulamanız gereklidir. Ardından karşınıza kullanım şartları gelecek olup, bunlar da onaylanmalıdır. Tüm bunlar ardından Google tarafınıza bir şifre yollayacaktır ve bu 2 hafta gibi bir sürede gelir. Geçici bir şifre olduğu için, 1 ay sonra kullanım dışına çıkacaktır.

Eğer telefondan kayıt yapacaksanız yapacağınız işlemlerin büyük çoğunluğu aynıdır. Yalnızca Gmail adresinizle Google My Business hesabıyla giriş yaptıktan sonra menü alanına gelerek “yeni bir işletme sayfası oluştur” demeniz gereklidir.

Google Maps İle Neler Yapabilirsiniz?

Eğer bir harita oluşturmanız gerekiyorsa ve nereden yararlanacağınızı bilmiyorsanız, haritalar size büyük katkıda bulunur. Google Maps üzerine bilgisayar üzerinden giriş yaparsanız, dilediğiniz bölgenin kopyasını bilgisayar hafızasına alabilirsiniz.

Ardından bir fotoğraf düzenleyici üzerine yapıştırıp, istediğiniz her düzenlemeyi yapabilirsiniz. Böylece oldukça kolay şekilde doğru çizilmiş ve detaylı bir haritaya sahip olabilirsiniz.

Akıllı telefonlardan giriş yaparsanız, ayrıca nerede olursanız olun, yolunuzu kaybetmeden bulabilirsiniz. Eğer hareket halindeyseniz mobil veri kullanmanız şart olup, ayrıca konum bilgisini de açmanız gerekir. Ancak burada üç unsuru aynı anda açmanın, şarjınızı da çabuk tüketeciğini bilmelisiniz.

Eğer nerede olduğunuzu bilmiyorsanız, “konumunuz” yazan yere dokunarak karşınıza çıkan “konumum” yazısına tıklayabilirsiniz. Bu seçenek, telefonun konumunu tespit ederek, size nerede olduğunuzu gösterecektir.

Hedef yere ise gitmek istediniz yeri yazmanız gerekir. Ardından uygulama sadece saniyeler içerisinde nasıl yollar izleyebileceğinizi size gösterir. Bunlar yaya, araba, otobüs ve engelli gibi seçeneklere sahiptir. Her birinde 2-3 farklı güzergâh olmakla beraber; hepsinin üzerinde kilometre ve saat bilgisi vardır.

Ancak dikkat etmeniz gereken tek şey, yolların durumudur. Zira eğer yol herhangi bir nedenle ulaşıma kalıcı ya da geçici olarak kapatılmışsa, Google Maps ile bunu görmeniz mümkün değildir.

Eğer iş yeriniz varsa ve müşterilerinizin kolay bulmasını istiyorsanız, firmanızı sisteme ekleyerek telefon numarası da yazabilirsiniz. Böylece kişiler sizi daha rahat bulabilecektir.