Consept Yazılım

Tel:+9 0543 314 42 77 E-Posta: info@conseptyazilim.com

Erp Programı

ERP programları nedir? Günümüzde her firma mevcut sistemlerini iyileştirmek ve birbirleyle harmoni içerisinde çalışmasını ister. Burada devreye giren ERP sistemleri, bir kurumun tüm verilerini ve ona ait süreçlerini bir noktada toplayıp, birleştirmesinde kullanılır. Donanımsal ve yazılımsal anlamda karşımıza çıkan ERP bazı bileşenlere sahiptir.

Günümüzde kullanılan ERP yazılım seçeneklerinin büyük kısmı, ilgili firmanın verilerini birleştirilmiş veri tabanı aracılığıyla saklar. Böylece gereksiz alan kaplamadan ve dosyaları birden fazla yere dağıtmadan, bir yerde toplu şekilde tutulabilir.

Kurumda yer alan her kaynağın kullanım ve yönetimini ele alan bu sistemler, verimin artmasını sağlarken, uçtan uca bir yönetim sağlayarak pratik bir kullanıma yardımcı olur. Bu kapsamda bir firmada şu başlıklar ele alınır:

 1. Risk Yönetimi
 2. Mevzuata Uygunluk
 3. Tedarik Zinciri Operasyonları
 4. Günlük İş Faaliyetleri
 5. Muhasebe
 6. Satın Alma
 7. Proje Yönetimi

ERP sistemleri her firmaya ayrı olarak uygulanır. Bu bakımdan her ERP birbirinden ciddi farklılıklar gösterir. Zira ERP yazılımı hazırlanmadan önce firma incelenerek, sistemlerle uyumlu bir yapı sağlanır.

ERP Avantajları Nelerdir?

ERP sistemi doğru kurulursa firmanıza ait şu hususlarda avantajlar sağlar:

 1. Dış Ticaret Yönetimi
 2. Kalite Yönetimi
 3. Üretim Yönetimi
 4. Finans Yönetimi
 5. Malzeme Stok Yönetimi
 6. Satış Yönetimi
 7. Müşteri İlişkileri
 8. Bakım Yönetimi
 9. Satış Sonrası Hizmetler
 10. İş Zekâsı
 11. İnsan Kaynakları Yönetimi
 12. Bütçe Yönetimi

Bu avantajlar farklı modüller halinde olup, özel uygulamaları sayesinde size zamandan ve gelir-gider dengesinden tasarrufta bulundurur.

ERP Size Hangi Değerleri Katar?

Modern çağın gerekliliklerine uyum sağlamak, her firma için bir gereksinimdir. Aksi halde geri kalınarak, rekabet gücü de kaybedilmiş olur. ERP sistemleri bu husust a size yardımcı olarak, iş yerinizi bir bütün olarak ele alır.

Böylece tüm sistemlerin daha iyi çalışmasına yardımcı olarak, kullanıcı deneyimlerini de arttırır. Böylece firmanıza şu değerler katılır:

Riskte düşme: Firmalarda anlık risklerin ortaya çıkması her zaman muhtemeldir. Ancak doğru önlemlerle bunlar en aza indirilebilir. Bir risk olduğunda ise en iyi şekilde atlatmak gereklidir. ERP sistemleri bu hususta size yardımcı olarak, gerekli finansal kontrollerinizi sağlar. Böylece gelecekteki riskleriniz azaltılarak, kolay bir yönetim yapmanızı sağlar.

 1. Yüksek Benimseme: ERP yazılımı tüm kullanıcılarının deneyimini arttırarak, benimsemelerine odaklanır. Bunun için gerekli tasarımsal öğelere sahiptir.
 2. Düzenli Bir Alt Yapı: ERP programı iş yerini bir bütün olarak düzene sokarak, en alt kattan, en tepeye kadar aynı performansı sağlar.
 3. Yüksek Verimlilik: ERP sistemleri birden fazla fonskiyonları sayesinde, iş yerinizin tüm işlevlerini kontrol edebilir. Kolay bir benimseme sahibi olduğu için, iş yerinde verimlilik artışı sağlar.
 4. İş Birliğini Artırır: ERP sistemlerinde kullanıcılar; satın alma, sipariş ve istek gibi uygulamalari ile veri paylaşır. Böylece iş yeri içinde iş birliği de arttırılır.
 5. Operasyon Maliyetilni Azaltır: Eğer operasyon maliyetlerinizin çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız, ERP sistemleri sayesinde bir tasarrufa gidebilirsiniz. Daha düzenli iş süreçleriyle beraber bunu sağlamak oldukça kolaydır.

ERP sistemleri, bunlara lâhika olarak gerçek zamanlı oluşturulan raporlar sunar. Böylece iş yerinizin son durumunuzu anbean kontrol edebilirsiniz.

ERP Neleri Kapsar?

ERP yazılımları pek çok konuyu kapsamakla beraber, bunlardan bazıları finans, insan kaynakları, imalat ve tedarik zinciridir. Böylece iş yerinizin mevzuata uygunluğunu görebilir ve duruma göre yeni düzenlemeler yapabilir ya da çalışanlarınızın performansını gözden geçirebilirsiniz.