Consept Yazılım

Tel:+9 0543 314 42 77 E-Posta: info@conseptyazilim.com

ERP Nedir?

İngilizce Enterprise Resource Planning olarak tanımlanan ERP, Türkçe’ye Kurumsal Kaynak Planlanması, yani KKP olarak çevrilmektedir. Yazılımsal ve donanımsal bileşenleri içeren ERP, temel olarak bütün veri ve organizasyon aşamalarını, tek bir noktayla birleştiren bilgi sistemidir. Tüm kaynakların uçtan uca yönetilmesine imkân tanıyarak, daha verimli şekilde kullanılmasını sağlar.

Dolayısıyla burada saklanan farklı veriler söz konusudur. Bunları verimli şekilde saklayabilmek için, entegre edilmiş veri tabanları kullanılır. Bu sayede bir firmada bulunan tüm kaynaklar, çalışanlar tarafından daha aktif ve verimli bir şekilde kullanılabilir. Adında planlama geçmekle beraber, bu yönüyle daha çok iş yönetmeyle ilgilidir.

ERP sistemleri, böylece firmalara hızlı bir büyüme kaydetmelerini sağlayarak, aynı zamanda gider bakımından tasarrufta bulunmalarını ve iş yerlerinden maksimum verimi almalarını mümkün kılar.

ERP Hangi Konularda Avantaj Sağlar?

ERP sistemleri, ilk ortaya çıktığında yalnızca üretim sektöründe bulunan firmalar tarafından tercih edilmekteydi. Ancak günümüzde bu değişmiş olup, zengin bir kullanım alanı vardır.  Bunun temel nedeni pek çok alanda etkili bir sonuç sunmasıdır:

 1. İş zekâsı
 2. Satış sonrası hizmetler
 3. Bakım yönetimi
 4. Kalite yönetimi
 5. Dış ticaret yönetimi
 6. Bütçe yönetimi
 7. İnsan kaynakları yönetimi
 8. Müşteri ilişkileri yönetimi
 9. Satış yönetimi
 10. Malzeme stok yönetimi
 11. Finans yönetimi
 12. Üretim yönetimi

ERP sistemleri bir firmada bulunan birden fazla iş tipini ve bunlara ait faaliyetleri yönetmeye imkân tanır. Bunları ayrıca tek bir veri tabanında düzgün şekilde birleştirerek, karışıklık ve fazlalık olmadan saklanmasına fırsat verir.

ERP İş Değeri Nedir?

ERP sistemleri yukarıda sağladığı hizmetlere ek olarak firmanın genelinde bir iyileşme sağlar. Bunlar ise şöyle maddelendirilebilir:

İş İçgörüleri: Gerçek zamanlı ve doğru veriler, firmaların geleceği ve vereceği kararlar bakımından hayati öneme sahiptir. ERP sistemleri, bunu düzenleyerek, daha geliştirilmiş bir şekilde sunar. Sunulan tüm raporların vaktinde ve gerçek zamanlı olması sayesinde firma içinde daha güncel ve net bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Düşük Operasyon Maliyetleri: Bir firmada gerçekleştirilen her operasyon, belirli oranda maliyetle yapılır. Her firma bunu azaltmak için önlemler alsa da, klasikleşmiş yöntemler oldukça yüzeysel düzenlemelerde yetinir. Ancak ERP sistemler, iş süreçlerini daha düzenli hale getirerek, kullanıcılara daha ideal uygulamalar sunar.

İş birliği: ERP kaynak kullanımında verimliliği arttırarak hem kullanıcılar, hem de çalışanlar arasında iş birliğini güçlendirir. Böylece proje ve çalışmalardan daha kısa sürede tamamlanabilir. Kullanıcılar sözleşmelerde, satın almalarda ve bulundukları isteklerde gerekli veri ve bilgi paylaşımında bulunarak, buna büyük oranda katkıda bulunur.

Verimliliğin Yükselmesi: Her firmanın işleyişinde gözle görülen ya da hemen fark edilmeyecek bazı problemler vardır. Bunları düzeltmek, daha verimli bir çalışma ortamı sağlayarak, gelir-gider durumunu da düzeltir. ERP sistemleri bu hususta yardımcı olarak, firmanız kapsamındaki tüm faaliyet ve fonksiyonları ele alır. Böylece ortak bir kullanıcı tecrübesi meydana getirerek, verimliliği yükseltir.

Tutarlı bir altyapı: Firmaların alt yapısı ve genel anlamda tutarlılık, verimliliği etkileyen etmenler içindedir.  ERP bu hususta sizlere yardımcı olur ve şirketiniz içinde bulunan tüm ofislerde aynı görünümü ve verimliliği sağlar.

Benimseme: ERP sistemleri, temel olarak iş yeri içerisinde ortak bir iş yeri deneyimi oluşturmayı planlar. Bunun için her kullanıcının onu anlaması şarttır. Dolayısıyla tasarımsal bir kolaylılıkla, yüksek oranda kullanıcı benimsenmesine sahiptir.

Risk: Firmalar her gün çeşitli riskler ile karşılaşır. Bu nedenle söz konusu durumları azaltmak ve çözüm getirmek, verim, gelir-gider dengesi ve iş yerinin hayatına devamı için önemlidir.  Bu nedenle ERP sistemleri, finansal kontroller ve yükseltilmiş veri bütünlüğü sayesinde risk durumlarını azaltarak, çözüm getirmenizi mümkün yapar.

Erp Hangi İşlevleri Sağlar?

ERP sistemleri kullanıcılara şu alanlarda işlevsellik sağlar:

 1. Finans
 2. İnsan kaynakları
 3. İmalat
 4. Tedarik Zinciri

Finans, bir iş yerinde en önemli departmanlar içindedir. Ancak şirketler karmaşık bir yapıda olduğu için finansal durumun hemen, anında görmek imkânsızdır ve beklemek gerekir. Ancak ERP sistemleri bu konuda size yardımcı olarak, gerekli panolar vasıtasıyla finans durumunuzu genel anlamda izlemenizi sağlar.

Gerçek zamanlı bilgi veren ERP panoları sayesinde nerede olursanız olun, istediğiniz zaman diliminde girebilirsiniz. Ayrıca bir iş yerinde günlük görev dizilimini girmek, her zaman zaman alıcı ve uğraştırıcı bir durumdur.

Doğru bir ERP sistemi, sizlere bunu otomatik şekilde yapmanıza olanak tanır. Böylece manuel bilgi girmeniz gereken durumlar gözle görülür şekilde azalarak, size zamanda tasarruf yapmanız sağlanır.

Finans üzerine önemli bir diğer konu da son mevzuata uyumluluktur. Firmalar bunu sıklıkla kaçırabildiği ya da takip etmede zorlandığı için, ERP programları size bu konuda yardımcı olarak, gerekli takibi yapmanıza imkân verir.

İnsan kaynakları ise iş yerinde en çok yoğun olan departmanlar içindedir. Verilerin yönetimi, işe alma ve bordro gibi süreçleri yönetmek, oldukça zor ve dikkat gerektiren bir iştir. Aynı zamanda bu departmanda bulunan sorunları tespit etmek de kurumsal sağlık açısından önemlidir.

Bu anlamda ERP sistemleri insan kaynakları çapında işe alma, bordro ve kurumsal verilerin yönetilmesi gibi hususlarda yardımcı olur. Aynı zamanda şirkette bulunan tüm çalışanların günlük, aylık yıllık performans değerlendirmelerini size gösterir. Ayrıca insan kaynaklarında bir sorun ya da risk görünüyorsa, bunu önceden anlamanızı sağlar ve problemi doğmadan çözebilirsiniz.

Böylece ERP sayesinde çalışanlar bazında gerekli düzenlemeleri gerektiğinde yaparak, onların verimini arttırabilmek için gerekli önlemleri de alabilirsiniz.

İmalat, ERP sistemleri içerisinde en önemli yerlerden birini kapsar. Ürün ve hizmet imalatının verimli olması, gerçek zamanlı veriler ve doğru bir kaynak yönetimi her zaman önemlidir.

Bu kapsamda ERP sistemleri, işte iletişimi arttırarak, kullanıcılar arasında daha kolay irtibat sağlar. Böylece üretimde alınan verim arttırılır. Günlük her işlemleri otomatik hale getirerek, sorunların çıkmamasında yardımcı olur.

Böylece imalatçılar, müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılarken; gerçek zamanlı verilere de ulaşarak yönetim imkânı verir. Aynı zamanda maliyet ve proje ile beraber, üretimde de planlama iyileştirmesi sağlar.

Günümüzde pek çok şirket, hâlâ gerekli verileri el yardımıyla girmektedir. Bu aynı zamanda depolarda da envanter kontrolü anlamına gelmektedir. Bu durum bütün bir günü doldurabildiği için, iş kaybına neden olmaktadır.

Ancak ERP, tüm bu aşamaları otomatik hale getirir. Böylece iş gününüzü kaybetmeden tüm kontrolleri ve düzeltmeleri yapabilirsiniz. Bu ayrıca bir zaman ve maddiyat tasarrufu da sağlayarak, gider durumuzu dengede tutmada yardımcı olur.

ERP Mevcut Sistemle Mi Çalışır?

ERP hakkında en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de iş yerinin mevcut sistemleriyle nasıl çalışacağıdır. Zira hiçbir kurum sistemini yeniden sıfırlamak ve bilmediği bir şeye alışmak istemez. Zira bu hem zaman, hem de büyük bir maddiyat kaybıdır.

Ancak ERP sistemleri, mevcut hiçbir sisteminizin yerini alması için kullanılmaz. Aksine onlarla uyumlu şekilde çalışarak, daha iyi verim almalarını sağlar. Zira iyi bir ERP yazılımı kurumunuzda yer alan her fonksiyon ile uyum sağlamalıdır.