Consept Yazılım

Tel:+9 0543 314 42 77 E-Posta: info@conseptyazilim.com

E Ticaret Sitesi Kurmak

Günümüzde yapılan ticari faaliyetler kapsamında en çok tercih edilen yöntem şüphesiz E-ticaret sitesi kurmak aracılığıyla yapılan elektronik ticaretlerdir. Elektronik ticaret her şeyden önce aynı anda milyonlarca insana ulaşmak adına dijital ortamın kullanılması anlamına geliyor olmasından dolayı son derece büyük avantajların elde edilmesine olanak tanır. Bu kapsamda pazarlama ve reklam faaliyetlerine daha az maliyet ödeyerek kısa süre içerisinde tanınır olmak ya da marka haline dönüşmek mümkün olmaktadır. E-Ticaret sitesi nasıl kurulur?

E-Ticaret sitesi kurmak ve ticaret sitesi sahibi olmak adına geçilmesi gereken bir dizi aşama bulunmaktadır ve bu kapsamda doğru bir E-Ticaret sitesi sahibi olunması halinde yapılan girişimin başlangıç aşamasının en sağlıklı şekilde tamamlanması anlamına gelir. Bu tarz durumlar kapsamında profesyonel destek alınabileceği gibi kişisel bir E-Ticaret sitesi kurmak adına bazı durumlara ve odak noktalarına özen gösterilmesi, belli başlı konular üzerine analizler yapılması ve yapılan bu analizler dahilinde doğru kararların verilmesi gerekmektedir

Etkili bir E-Ticaret sitesi kurmak adına belirleyici olabilecek temel dinamikler şu şekildedir:

 • Satışı yapılacak ürünler, verilecek hizmetler konusunda karar verilmelidir.
 • Hedef kitle, ödeme yöntemler, satış rakamları, rekabet analizi gibi durumlar hakkında analizler yapılmalıdır.
 • Yapılacak ticaret kapsamında firma kurarak, vergi mükellefi olunmalıdır.
 • Ürün tedarik edilmesi için gerekli anlaşmalar yapılmalıdır.
 • Ürün ve hizmet gönderimleri için kargo firmaları ve gönderim seçenekleri belirlenmelidir.
 • Site kapsamında alışverişlerde kullanılabilecek ödeme yöntemleri belirlenmelidir.
 • Güçlü, sağlam ve basit kullanıma uygun bir web altyapısı oluşturulmalıdır.

Bu temel unsurlar E-Ticaret sitesi kurmak adına en başa belirleyici olacak adımlardır. Bunlara dikkat edilmesi ve gerekli önemin verilmesi sonucunda ilk aşama tamamlanır ve yapılan girişimin başarıya ulaşması adına zemin sağlam bir şekilde oluşturulmuş olur. Detaylar ise yapılacak ticaretin yönü, ticari girişim konusunda istek ve sistemli çalışma üzerine şekillenecektir. E-Ticaret sitesi nasıl yapılır?

E-Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır?

E-Ticaret sitesi yapmak için profesyonel çözüm önerilerinden yararlanılması tavsiye edilmektedir. Özellikle elektronik ticaret konusunda uzman kadrolara sahip olan pek çok web hizmeti sağlayıcı firma bulunmaktadır ve bu firmalar değişik paketler aracılığıyla anahtar teslim siteler oluşturabilmektedir. Alınacak bu profesyonel hizmetler kapsamında ödeme yöntemlerinden, sitenin uygulamasının entegrasyonuna kadar pek çok konuda çözümler profesyonel olarak sunulmaktadır.

Aynı zamanda E-Ticaret sitesi kurmak adına klasik tekniklerin kullanılarak web tasarımı yapılmasına izin veren sitelerin tercih edilmesi de mümkündür. Burada yaşanabilecek temel problem şüphesiz dijital ortamın tahmin edildiğinden ve düşünüldüğünden çok daha fazla bileşene ve koda sahip olmasıdır. Dolayısıyla bunların tamamının takip edilmesi ve en etkili sitenin tasarım olarak oluşturulması pek mümkün olmamakla birlikte aynı zamanda bazı boşlukların oluşmasına da sebebiyet verebilmektedir.

Dolayısıyla E-Ticaret sitesi kurmak adına özel paketlerle alternatif seçenekler sunan web hizmetlerinden yardım alınması bu konuda kullanılabilecek en makul yöntemdir. Burada paket içerikleri kapsamında sahip olunacak sitenin tasarımından, entegrasyona ve satış panellerinin oluşturulmasına kadar pek çok hizmet verilmektedir. Üstelik tüm bu alanların ve sitenin kullanımı konusunda da genel eğitimler profesyonel web hizmetleri kapsamında verilir. E-Ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir?

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

E-Ticaret de diğer tüm ticari faaliyetler gibi en nihayetinde alım-satım işlemleri üzerine kuruludur. Normal şartlar altında reel dünyada ticaret yapılması durumunda olduğu gibi elektronik ticaret yaparak ticari faaliyet yürütme konusunda da bazı yasal düzenlemelere uyulması gerekmektedir. Başta belirtilmiş olduğu gibi öncelikli olarak bir şirket ya da firma kurulması gerekir. Bu firma kapsamında E-Ticaret yapılacağı gerekli devlet kuruluşlarına bildirilmelidir ve talep edilen belgelere sahip olunması gerekmektedir. E-Ticaret sitesi kurmak için ne gerekir?

E-Ticaret sitesi kurmak için gerekenler şu şekildedir:

 • Şirketleşme adına şirket kurulumu yapılmalıdır.
 • Sitenin profesyonel bir altyapıya sahip olması adına web altyapısı oluşturulmalıdır.
 • Domain adresi alınmalıdır. Bu noktada vurucu ve etkili bir alan adı tercih edilmelidir.
 • Sitenin genel içeriği ve kategorileri belirlenmelidir.
 • Satılacak ürünler ve ürünler hakkında detaylı bilgi siteye uygun kategoriler altında eklenmelidir.
 • Ödeme yöntemleri site üzerinde belirtilmeli ve ödeme seçenekleri siteye entegre edilmelidir.
 • Etkileşimin hızlı sağlanabilmesi adına site açık ve basit kullanıma uygun olmalıdır.
 • Kargo ve gönderim konusunda seçenekler ve alternatif yöntemler sitede yer almalıdır.

E-Ticaret sitesi kurmak adına bu aşamaların tamamlanması gerekmektedir.

E-Ticaretin Avantajları

Geleneksel ticaret yöntemlerinin aksine elektronik ticaret her şeyden önce geniş bir pazarlama ve reklam alanı açmaktadır. Bu sebepten dolayı da çok kısa süre içerisinde satışı yapılacak ürünlerin ya da hizmetlerin milyonlarca internet kullanıcısına hızla ulaştırılması mümkündür. Dolayısıyla E-Ticaret yapmak isteniyorsa elde edilebilecek en büyük avantaj kısa sürede ürünlerin milyonlarca insana hızla ulaşabilmesidir. Dolayısıyla E-Ticaret sitesi kurmak ve hemen dijital ortam aracılığıyla ticari faaliyetlere atılmak oldukça avantajlı bir seçenek olarak dikkat çekmektedir.

E-Ticaretin avantajları kapsamında genel faydalar ise şu şekildedir:

 • Sıradan ticaret yöntemlerine göre satış gücü en z iki kat daha fazla olacaktır.
 • Reklam ve pazarlama için ekstra bir maliyet hesabına yapılmasına gerek yoktur. Dijital dünya kocaman bir reklam aracıdır.
 • Haftanın 7 günü 24 saat boyunca sipariş için talep oluşturulmasına izin verilmektedir.
 • Normal alışveriş alanlarının belli çalışma saatleri ya da tatil günlerinde kapalı olmasına karşın elektronik ticaret sitesi daima açıktır.
 • Çok yüksek düzeyde sermayeye sahip olmadan ticarete atılmasını sağlamaktadır.
 • Herhangi bir mekana ya da konuma bağlı kalınmasını gerektirmez
 • Pek çok ürün seçeneği ve çeşidi aynı anda ve hızla sunulabilmektedir.
 • Dekorasyon, düzenleme ve benzeri işlemler için ekstra masraf harcanmasına gerek yoktur.

Görüleceği üzere E-ticaret sitesi kurmak ve ticarete başlamak adına son derece geniş avantajlar E-Ticaret avantajları kapsamında bu girişime katılacak olanlara sunulmaktadır.

E-Ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bunların dışında etkili ve efektif sonuçlar alınabilmesi adına E-Ticaret sitesi kurarken dikkat edilmesi gereken bazı özel durumlar bulunmaktadır. Daha fazla kullanıcıya hitap etme ve hedef kitlesini genişletme konusunda bu dikkat edilmesi gereken unsurlar daha uzun soluklu bir ticari kariyere sahip olunmasına önemli düzeyde katkı sağlar. Özellikle markalaşmanın sağlanması halinde yapılan ticari giriş daha sürdürülebilir bir yapıya sahip olacağından, daha fazla kazanç elde edilmesini sağlayabildiği gibi aynı zamanda başarının da oluşması konusunda en önemli unsurdur.

Bu kapsamda E-Ticaret sitesi kurarken dikkat edilmesi gerekenler genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Sitenin alan adı kolay akılda tutulabilir ve markalaşmaya uygun olmalıdır.
 • Sitenin içeriği basit ve sade yapıda olmalıdır.
 • Site bir mobil uygulamaya entegre edilerek desteklenmelidir.
 • Site üzerinde tüm ürünler hakkında detaylı bilgiler yer almalıdır.
 • Sitenin SEO uyumu etkili bir şekilde yapılmalı ve Google arama sonuçlarında ön plana çıkılması sağlanmalıdır.
 • Ödeme seçenekleri ve diğer tüm seçenekler açık bir şekilde görünür olmalıdır.
 • Sitenin ara yüzü kolay kullanıma uygun olmalıdır.

Basit ve etkileyici bir tasarımın yakalanması ile E-Ticaret sitesi kurmak ve yapılacak ticaret kapsamında başarıya ulaşmak son derece mümkündür.