Consept Yazılım

Tel:+9 0543 314 42 77 E-Posta: info@conseptyazilim.com

E Ticaret Nasıl Yapılır?

Tahmin edileceği üzere günümüzde özellikle ticaret yapmak isteyen hemen herkes tarafından en önemli atılımın yapma aracı E-Ticaret olarak görülmektedir. Dijital dünya üzerinden ticaret yapmaya imkan veren bu sistemler bütünü özellikle internet kullanan milyonlarca kimsenin hemen hemen her konuda sanal alışveriş yöntemlerini benimsemesiyle birlikte, elektronik ticaretin ön plana çıkarak dikkat çekmesini sağlamıştır. Bu bağlamda E-Ticaret nasıl yapılır?

Öncelikli olarak E-Ticaret yapmak için belli başlı unsurlar bulunmaktadır ve bu unsurların net ve belirgin bir şekilde ortaya konması gerekmektedir. Henüz ticari faaliyetin başlamadan belirlenmesi gereken bu temel unsurlar yapılan ticari faaliyetin başarıya ulaşabilmesi adına başlangıç aşamasında en önemli konuma sahiptir.

E-Ticaret yapmak isteyenlerin başlangıç aşamasında uygulaması gerekenler genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Ticaretin yapılacağı ürün ya da hizmetlere karar verilmelidir.
 • Ticaretin hangi araç veya araçlarla yapılacağı konusunda karar verilmelidir.
 • Hedef kitlesi çalışması yapılmalıdır ve bu konuda gerekli analizler dijital dünya üzerinden oluşturulmalıdır.
 • Arz-talep ilişkisi incelenmeli ve satışı yapılacak olan hizmet ya da ürünün ne denli ihtiyaçlara karşılık verdiği ve bu bağlamda talep edileceği hakkında fikir sahibi olunmalıdır.
 • Rakip ticaret siteleri incelenmeli ve rekabet analizi yapılmalıdır.
 • Ürün veya hizmet temini konusunda nasıl bir yol haritası çizileceği belirlenmelidir.
 • Kargolama ve gönderim işlemleri konusunda fikir sahibi olunarak gerekli araştırmalar yapılmalı ve kararlar verilmelidir.

Başlangıç aşamasında E-Ticaret yapmak adına bu unsurlara dikkat edilmesi durumunda yapılacak girişim sağlam bir zemine oturmuş olacaktır. Bundan önce ise cevaplanması gereken bir soru bulunmaktadır ve dijital dünya üzerinden ticaret yapmak isteyenlerin kesinlikle yapacakları işin ne olduğunu bilmesi gerekmektedir. E-Ticaret nedir?

E-Ticaret Nedir?

Hemen herkes tarafından biliyor olmasına karşın elektronik ticaret en genel anlamıyla dijital ortam aracılığıyla ürün veya hizmet satışı anlamına gelmektedir. Yelpazesi son derece geniş olmakla birlikte sosyal medya araçları da dahil olmak üzere pek çok web seçeneği ile bu işlemlerin yapılabilmesi mümkündür. Profesyonel E-Ticaret yapmak için ise belli başlı unsurlar bulunmaktadır ve bu süreç içerisinde markalaşmaya ve tanınırlığa gereken önem verilerek hareket edilmelidir. E-Ticaret nasıl yapılır ve aşamaları nelerdir?

E-Ticaret Nasıl Yapılı ve Aşamaları Nelerdir?

E-Ticaret yapmak adına belirtilmiş olduğu gibi pek çok özel yöntem bulunmaktadır. Buna karşın dijital ortamdan yapılacak ticaretin profesyonel olarak yapılabilmesi ve en az risk içerecek şekilde gerçekleştirilebilmesi adına bazı özel yöntemler bulunmaktadır. Bu kapsamda E-Ticaret yapmak isteyenler belli başlı durumlara başlangıç aşamasında karar vermelidir ve karar aşaması tamamlandıktan sonra diğer tüm sürecin işleyişi daha basit hale gelecektir.

E-Ticaret yapmak için aşamalar genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Belirtilen araştırma ve geliştirme faaliyetleri
 • Resmi evraklar ve belgelendirme işlemlerinin yapılması
 • Yazılım firmasının tercih edilmesi veya kişisel ticaret web sitesine sahip olmak
 • Sanal ödeme yöntemleri ve pos seçenekleri arasından tercih yapılmalı ve site ile uyumlu hale getirilmelidir.
 • Reklam, pazarlama ve tanınırlığı arttırma. Bu noktada SEO uyumuna dikkat edilmelidir.
 • Geri bildirimlerin takibi

E-Ticaret aşamaları genel hatlarıyla bu şekildedir. E-Ticaret nasıl yapılır?

Belirtilmiş olduğu gibi karar aşamasının tamamı ortadan kalktıktan sonra elektronik ticaretin kişisel olarak sahip olunacak web sitesi ya da diğer büyük ticaret yapmaya izin veren siteler aracılığıyla yapılacağı konusunda karar verilmelidir. Süreç bu noktada iki farklı yöne doğru evrilmektedir ve diğer büyük ticaret siteleri aracılığıyla E-Ticaret yapacak olanlar, seçecekleri siteye uygun kurallar ve yönetmelikler çerçevesinde süreci takip etmelidir. E-Ticaret yaparak para kazanılır mı?

E-Ticaret Yapılarak Para Kazanılır mı?

E-Ticaret yaparak para kazanmak oldukça mümkündür. Bu noktada bazı kritik aşamalardan geçmek ve her aşamada daha fazla şey öğrenerek dijital ortama daha fazla uyum sağlayabilmek temel belirleyicidir. Aynı zamanda yapılan dijital girişimin veya yatırımın başarıya ulaşabilmesi adına etkileşime açık olunması ve geri bildirimlerin dikkat, ciddiyet ve önem ile takip edilmesi gerekmektedir. E-Ticaret yapma yöntemleri nelerdir?

E-Ticaret Yapma Yöntemleri

E-Ticaret yapmak adına kullanılabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu kapsamda kullanılan araçlar ve verilen hizmetler belirleyici olmakla birlikte en genel anlamda E-ticaret yapma yöntemleri şu şekildedir:

 • Bilindik ve büyük alışveriş sitelerinde mağaza açmak
 • Kişisel sosyal medya hesapları üzerinden satış yapmak
 • Kişisel E-Ticaret sitesi sahibi olarak ticaret yapmak

Gibi 3 temel bileşen üzerinde E-Ticaret yapmak mümkündür. Bunların dışında etkili bir dijital ticaret yapabilmek adına başka özel yöntemlerde bulunmaktadır.

Bu konuda en güzel örnek dropshipping E-Ticaret yöntemidir. Bu yöntem kapsamında herhangi bir stok yapmak gerekmemektedir ve alıcı ile satıcı arasında sadece aracı olunmaktadır. Pek çok belirleyicisi olan bu yöntem daha az risk içeriyor olması bakımından günümüzde en çok tercih edilen E-Ticaret yöntemleri arasında gelmektedir. Yöntemin başarılı bir şekilde icra edilebilmesi adına da tedarikçi firmaların belirlenmesinden, satış ve pazarlama tekniklerine kadar pek çok unsura dikkat etmek gerekmektedir.

E-Ticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm ticari faaliyetlere ilk adım atılırken dikkat edilmesi gereken belli başlı konular olduğu gibi E-Ticaret yaparken dikkat edilmesi gerekenler de yapılacak olan ticaretin ve atılımı gerçekleştirilen girişimin ne denli başarılı olacağı konusunda oldukça belirleyicidir. Dolayısıyla özellikle dijital dünyanın getirmiş olduğu avantajlardan en etkin şekilde faydalanmak ve bunula birlikte gelişime açık olarak yapılan ticari faaliyet konusunda verilerden ve analizlerden yararlanarak hareket etmek ve bunlara bağlı olarak kararlar vermek, girişimin başarıya ulaşması adına en önemli etkenlerdir.

E-Ticaret yaparken dikkat edilmesi gerekenler genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Ürünler hakkında gerekli bilgilendirme kesinlikle yapılmalıdır.
 • SEO uyumuna dikkat edilmelidir ve ara motorlarında ön plana çıkmak adına tüm yöntemler kullanılmalıdır.
 • Hedef kitle etkili şekilde belirlenmeli ve bu kitleye ulaşmak adına tüm seçenekler işlevsel olarak kullanılmalıdır.
 • Satışı yapılacak ürünler hakkında stok bilgilerine yer verilmelidir.
 • Geri bildirimler ciddiyetle takip edilmelidir.
 • Sitenin ara yüzü kolay kullanıma uygun olmalıdır ve ziyaretçilerin daha fazla vakit geçirmesi adına tüm olanaklar oluşturulmalıdır.
 • Değişim ve iade gibi konularda geniş bir özgürlük alanı sunulmalıdır.
 • İndirimler ve çeşitli etkinliklerle daha fazla müşteriye sahip olunması sağlanmalıdır.
 • Ödeme detayları ve süreç hakkında tüm bilgiler verilmeli ve ödeme seçenekleri konusunda geniş bir hizmet sağlanmalıdır.
 • Garanti süreleri ve hizmetlerin mahiyeti hakkında detaylı bilgi kullanıcılara verilmelidir.
 • Şeffaf, güvenilir ve dürüst ilkeler üzerine inşa edilmiş müşteri memnuniyeti politikasına sahip olunmalıdır.

Gibi temel dinamiklere dikkat edilmesi durumunda E-Ticaret yapmak ve bu girişim sonucunda başarı elde etmek son derece mümkün olacaktır. Böylelikle kısa süre içerisinde tanınırlık da aratacağından markalaşma konusunda önemli bir aşamada geçilmiş olacaktır

E-Ticaret Siteleri Hangileridir?

E-Ticaret yapmak isteyenler açısından kişisel bir ticaret sitesine sahip olmanın dışında kullanılabilecek bir diğer yöntem de belirtilmiş olduğu gibi hazır olan ticaret siteleri üzerinden satış yapmaktadır. Bu kapsamda çok bilindik ve herkes tarafından yoğun ilgi gören ticaret siteleri tercih edilmeli ve bu siteler aracılığıyla ticaret yapılmasına karar verilmesi durumunda ise yine belirtilen noktalara özen gösterilerek sağlıklı bir iletişim modeli tercih edilmelidir.